Jesteś tutaj:

Śladami Bitwy Warszawskiej

825
Śladami Bitwy Warszawskiej

Rajd rowerowy "Śladami Bitwy Warszawskiej 1920 r." odbył się 5 sierpnia. Uczestnicy spotkali się na parkingu przy kościele św. Idziego, tuż obok historycznej plebanii. Po wykonaniu pamiątkowych fotografii 13 rowerzystów wyruszyło na trasę.
Na cmentarzu parafialnym przy ul. Nadgórze przy zbiorowej mogile żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami i grobie ks. Wiktora Mieczkowskiego poznali wydarzenia z przeszłości. Następnie skrajem szosy przejechali w kierunku Brańszczyka przez Turzyn, który może poszczycić się ponad 800-letnią historią. W Brańszczyku na cmentarzu parafialnym oddali hołd żołnierzom 201 pułku piechoty poległym w walce z bolszewikami w tej okolicy. Odwiedzili również groby powstańców styczniowych, żołnierzy września 1939 r., grób Marii Żywirskiej - autorki monografii "Puszcza Biała jej dzieje i kultura".
Kolejnym punktem wyprawy była przeprawa promowa w Nakle, uruchomiona po ponad dwudziestopięcioletniej przerwie w 2010 r., znajdująca się ok. 50 metrów od miejsca, gdzie w 1503 r. miasto Kamieniec Mazowiecki, po zgodzie księcia mazowieckiego Konrada III, wybudowało most z prawem poboru myta. Podczas przeprawy na drugą stronę Bugu wszyscy z zainteresowaniem przypatrywali się pracy przewoźnika, który przy pomocy siły własnych mięśni oraz dźwigni poruszał prom umocowany do stalowej liny. Ale na kamienieckim brzegu spotkała rowerzystów nie lada niespodzianka. Okazało się, że opuszczenie promu możliwe będzie dopiero po opłaceniu myta. Zostali też poinformowani, co i w jakiej ilości można wwozić do miasta, a czego nie można. Po spełnieniu wymagań na znak, że można wejść do miasta, każdy został opieczętowany przez Jerzego Sadkowskiego - przedstawiciela Bractwa Kamienieckiego.
W Kamieńczyku uczestnicy rajdu spróbowali pysznej szarlotki i kompotu ze świeżych owoców przygotowanych przez Katarzynę i Jerzego Sadkowskich. Po wypoczynku ruszyli dalej. To był już ostatni, ale trudny, piaszczysty odcinek trasy: droga przez Suwiec, Kółko i Skuszew. W Dębinie przy grobie Nieznanego Żołnierza oddali cześć obrońcom Ojczyzny z września 1939 r.
Rajd zakończył się w Rybienku Leśnym, przy ognisku i pieczeniu kiełbasek. Został przygotowany w związku z 92. rocznicą Bitwy Warszawskiej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im C. Norwida oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej.
MP

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 33 z 14 sierpnia 2012 r.