Jesteś tutaj:

„Powracamy po swoich”

Data: 25.04.2018 r., godz. 18:00    1400
Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprasza na spotkanie, w którym udział wezmą: Jarosław Wróblewski - wolontariusz na „Łączce” i autor książki „Kwatera Ł - Wolność jest kuloodporna”; wolontariusze z kwatery Ł na Warszawskich Powązkach Wojskowych...
„Powracamy po swoich”
Biblioteka Miejska w Wyszkowie zaprasza na spotkanie, w którym udział wezmą: Jarosław Wróblewski - wolontariusz na „Łączce” i autor książki „Kwatera Ł - Wolność jest kuloodporna”; wolontariusze z kwatery Ł na Warszawskich Powązkach Wojskowych: ks. Tomasz Trzaska, Magdalena Toczyłowska, Monika Proniewska i Marek Kutyłowski oraz Marek Nadolski - przedstawiciel Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, uczestnik prac ekshumacyjnych, m.in. na Kwaterze Ł gdzie został odnaleziony w maju 2017 r. i później zidentyfikowany Jan Kmiołek (Nowy Wyszkowiak, Wyszkowiak 1, 2. Prelegenci zapoznają uczestników z problematyką poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar komunizmu w Polsce.

Środa 25.04.2018 r. godz. 18.00 , sala 35, III piętro



***

Ojczyzna to wspólnota, w której prawo głosu mają także ci, którzy żyli tu przed nami. Dlatego musimy po nich wracać. Na każde pole bitwy. Zwłaszcza bitwy o Polskę.

Kwatera na „Łączce” – to szczególne miejsce w polskiej historii. To tutaj po wojnie do dołów śmierci, bez szacunku i czci, wrzucano potajemnie ciała żołnierzy antykomunistycznej konspiracji zabitych w więzieniu na Rakowieckiej.
Dopiero w wolnej Polsce, 23 lipca 2012 r., rozpoczęły się ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Pracowano tam w sumie przez 153 dni, w wielu etapach, w deszczu i skwarze – do 8 lipca 2017 r. W poszukiwaniach ofiar komunistycznych zbrodni uczestniczyło ponad 50 specjalistów różnych dziedzin i ponad 250 wolontariuszy. Byli wśród nich również nasi rodacy z Australii, USA, Belgii, Irlandii, Niemiec i Anglii a także obywatelka Holandii.
Dzięki determinacji udało się z dołów na „Łączce” wydobyć wszystkie szczątki ponad 300 ofiar. Do tej pory, dzięki badaniom DNA, zidentyfikowano już 58 Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych. „Łączka” okazała się symbolem zwycięskiego boju o prawdę i pamięć wolnej Polski.
„Wolność jest kuloodporna” – to nie tylko barwny album fotografii tamtego czasu, ale również zapis 15 ważnych rozmów, przeprowadzonych głównie podczas prac na „Łączce” przez wolontariusza Jarosława Wróblewskiego, dziennikarza i pracownika Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej. Wśród jego rozmówców są pracownicy IPN od lat związani z pracami poszukiwawczymi, wolontariusze, kibice, pasjonaci historii, krewni ofiar, byli więźniowie okresu stalinowskiego oraz ksiądz i fotoreporter. Wielu z nich mówi o bardzo osobistych, niewypowiadanych wcześniej publicznie motywacjach walki o pamięć, czasie dojrzewania i przemiany, obcowania ze zmarłymi… Dzięki temu autorowi udało się uchwycić specyficzny klimat szczególnego miejsca historii najnowszej – powązkowskiej „Łączki”.

(źródło, foto: wydawnictwofronda.pl)


Jarosław Wróblewski
Urodzony w 1971 r. Jest absolwentem Wydziału Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Członek Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”. Jest dziennikarzem redakcji programu „Jan Pospieszalski Bliżej” oraz portalu niezalezna.pl. Jest członkiem Komisji Historycznej przy Społecznym Komitecie Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy…

(źródło, foto: wydawnictwofronda.pl)