Jesteś tutaj:

"HISTORIE PRZEDMIOTAMI PISANE"

Data: 27.04.2006 r.    72
Relacja z imprezy.
27 kwietnia w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie poświęcone najnowszej książce Piotra Dzięciołowskiego "HISTORIE PRZEDMIOTAMI PISANE", w którym udział wzięła także znana aktorka Magda Stużyńska.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. "Ona", na którą składał się cykl grafik fotograficznych Piotra Dzięciołowskiego, przedstawiających podkowy na tle fragmentów kobiecego ciała. Inspiracją dla autora była staropolska encyklopedia Zygmunta Glogera, w której znalazł opis ludowego zwyczaju sprawdzania przy pomocy podkowy "która baba jest we wsi czarownicą".Historie przedmiotami pisane

O przedmiotach, które niekoniecznie są wartościowe, ale z jakichś powodów ważne dla ich właścicieli, opowiadają: Artur Barciś, Ernest Bryll, Piotr Dzięciołowski, Anna Dymna, Stefania Grodzieńska, Jerzy Janicki, Jan Kobuszewski, Maciej Kuroń, Maciej Kurzajewski, Wanda Kwietniewska, Edward Lutczyn, Ilona Łepkowska, Ludwik Maciąg, Marek Majewski, Jerzy Maksymiuk, Michał Ogórek, Małgorzata Maria Potocka, Justyna Sieńczyłło, Marek Siudym, Magda Stużyńska, Mariusz Szczygieł, Szymon Szurmiej, Marzena Trybała, Barbara Wrzesińska, Elżbieta Zającówna, Xymena Zaniewska-Chwedczuk, Ewa Złotowska i Marek Frąckowiak. Ktoś wspomina maskotkę, ktoś inny zegar unieruchomiony przez Rosjan na wiele lat, jeszcze ktoś stuletnią maszynkę do mięsa... Pewien mężczyzna przywiązał się do starej walizki, pewna kobieta do zwykłego kamienia, a jedna pani zdobyła nakrycie głowy... ścisłego zarachowania.

Źródło: www.merlin.com.plMagdalena Stużyńska

Urodziła się w 1974 roku. Już jako mała dziewczynka zainteresowała się aktorstwem. Swoje talenty rozwijała w ognisku teatralnym w Teatrze Ochota pod kierunkiem państwa Machulskich. W filmie zadebiutowała w 1992 roku małą rólką, ale za to u wielkiego reżysera, bo u samego Andrzeja Wajdy, w obrazie Pierścionek z orłem w koronie. Rok później dostała się na aktorstwo do Warszawskiej Szkoły Teatralnej. Nie zagrzała tam miejsca. Po dwóch semestrach profesorzy tej szacownej uczelni doszli do wniosku, że Stużyńska na aktorkę się nie nadaje. Grubo się mylili. Magda udowodniła im, że jest znakomitą i w dodatku rozchwytywaną aktorką. Aktorski egzamin eksternistyczny zdała w 1997 roku, a do tego ukończyła studia o kierunku Wiedza o Teatrze. Telewidzowie doskonale znają Magdę, choćby z takich seriali, jak Złotopolscy, gdzie gra Marcysię, Dom czy na Na dobre i na złe.