Jesteś tutaj:

Dyskusyjny Klub Książki

3754
Zapraszamy miłośników dobrej literatury na kameralne spotkania w Bibliotece Miejskiej (s. 21, II piętro) w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00.
DKK Dyskusyjny Klub Książki | Każdy pierwszy czwartek miesiąca. Godz. 18:00 Biblioteka Miejska w Wyszkowie, Czytelnia Naukowa, II piętro, sala nr 21 | Drogi Czytelniku !!!! Jeśli chcesz: - podzielić się refleksjami na temat ulubionej lub ostatnio przeczytanej książki, - posłuchać recenzji wartościowych publikacji, - poznać interesujących ludzi, - wypić dobrą kawę, - miło spędzić czas ... Zapraszamy Cię na kameralne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. | Najbliższe spotkanie odbędzie się 3 października 2024 r. | Dobre  książki  i  kawa



Dyskusyjny Klub Książki z perspektywy czterech lat
marzec 2008 - kwiecień 2012



Najżywszą dyskusję wywołała jedna z pierwszych omawianych pozycji, mianowicie "Dziwna Emily" Roba Regera - książeczka z działu literatury dziecięcej. Majstersztyk ze względu na szatę graficzną, bardzo kontrowersyjny, zdaniem klubowiczów, jeśli chodzi o treść i przesłanie. Sporo sympatyków zdobyły "Zimny płomień" Yukia Mishima, jak też "Złodziejka książek" Markusa Zusaka. Grono klubowiczów podzieliła na dwa "obozy" książka Marii Nurowskiej "Anders". Pytanie: jeśli człowiek od lat jest legendą, symbolem patriotyzmu i odwagi dla pokoleń, to czy potrzebna jest nam wiedza o jego słabościach lub nieetycznych postępkach? Wzruszające było jedno ze spotkań jesiennych, poświęconych poezji Zbigniewa Herberta (przy lampie naftowej). Wspomnieniami z obcowania z jego poezją podzieliła się jedna z klubowiczek, która długie lata spędziła bardzo daleko od kraju.

W związku z tym, że nasza biblioteka często gości w swych podwojach różnych pisarzy, poetów, niektóre spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki były jakby ich przedłużeniem: wymieniano wrażenia po wizytach Jurija Andruchowycza (Ukraina), Andrzeja Stasiuka, Knutsa Skujenieksa (Łotwa), Herkusa Kunciusa (Litwa). Zwłaszcza opowiadania współczesnego pisarza litewskiego rozpętały zagorzałą dyskusję (tak z powodu drastycznych opisów, jak i tematyki). W związku z zapowiedzianą w bibliotece wizytą Ernesta Brylla, klubowicze brylowali, czytając jego wiersze na głos.


     

Kiedy pojawił się pomysł, aby na kolejne spotkania członkowie DKK sami wybierali lektury, kierując się własnymi upodobaniami, to wśród propozycji znalazły się m.in. "Mesjasze" Gyorga Spiro, "Wzgórze błękitnych snów" Igora Newerly'ego , "Chłopiec w pasiastej piżamie" Hojna Boyne'a, "Psie głowy" Marka Nowakowskiego?, "Berek" Marcina Szczygielskiego, "Do widzenia w piekle" Wojciecha Pestki, "Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego, "Traktat o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego.

W programie jednego ze spotkań (październik 2010 r.) był film dokumentalny o Wisławie Szymborskiej. Przedmiotem omówienia innego (listopad 2009 r.) - niezwykłe w wymowie i stylu kazanie na Dzień Zaduszny z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie.

Przepięknym wydarzeniem, niejako zwieńczającym 3-letni jubileusz naszego DKK, było spotkanie poświęcone osobie nieodżałowanego księdza-poety Jana Twardowskiego, które poprowadził pan Waldemar Smaszcz, pisarz, krytyk literacki, wieloletni przyjaciel księdza. Klubowicze obejrzeli bogatą prezentację multimedialną i wysłuchali niezwykle barwnych anegdot z życia kapłana.



W listopadzie 2011 r. przedstawicielki naszego DKK uczestniczyły w spotkaniu prowadzących DKK w bibliotekach Mazowsza w Instytucie Książki w Warszawie. Była to owocna wymiana doświadczeń i problemów. Miłą niespodzianką było przyznanie DKK środków finansowych na jedno w roku spotkanie autorskie. Okazja nadarzyła się już z początkiem 2012 r. - Roku Piotra Skargi, Józefa Ignacego Kraszewskiego i Janusza Korczaka. Członkowie Klubu uznali, że kolejne spotkanie należy poświęcić Józefowi I. Kraszewskiemu ze względu na liczne jego talenty i imponujący dorobek literacki. Na kwietniowe spotkanie zaproszono polskiego poetę z Wilna Romualda Mieczkowskiego, by przybliżył historię 4-letniego pobytu w tym mieście późniejszego wielkiego pisarza. A ponieważ Wilno ciągle głęboko porusza serca i umysły Polaków, wieczór, przewidywany na godzinę, znacznie się przedłużył ku niekłamanej satysfakcji i słuchaczy, i prelegenta. Swą opowieść o wielkich Polakach (bo też o Mickiewiczu, Słowackim, Syrokomli, Moniuszce i in.) gość snuł na tle przepięknych i nieraz bardzo oryginalnych fotogramów miasta nad Wilią własnego autorstwa.


Cieszymy się, że na zaproszenie DKK odpowiedziało wiele osób spoza klubu, co utwierdza nas w przekonaniu, że nie działamy w próżni.

A co przed nami? Proszę przyjść do biblioteki i się przekonać. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy.